Obsah článku

Nejlepší knihy o podnikání, obchodu a marketingu

Obsah článku

Hledáte inspiraci na knížku o podnikání?

Chcete inspiraci, nebo hledáte vhodný dárek pro kolegu, kolegyni.

Knihy jsou skvělý offline relax a ohromná inspirace.

Snad při každé návštěvě obchodního centra zamířím do mého oblíbeného knihkupectví. Aspoň nasát tu atmosféru.

Nebo pořád pokukuju na internetu po nových audioknížkách.

Téměř celý život se řídím tímto heslem:

„Pokud se Ti nedaří, tak jak by jsi chtěl, tak je tu pouze něco, co ještě nevíš.“.

Pevně doufám, že nikdy nebudu mít pocit, že se mi 100% daří a pořád budu mít touhu a potřebu něco se učit a objevovat.

Ať vás tato touha také provází celý život.

A teď si už užijte můj výběr knih o podnikání, obchodu, marketingu, osobním rozvoji, atd..

Užívejte.

knihy o podnikání

✅ Tip: Seznam zajímavých audio knih o nejen podnikání >>
✅ Tip: Můj přehled filmů o podnikání >>

Kdysi jsem hrdě hlásal, že čtu pouze televizní program. Připadalo mi to zajímavý a v hospodě tenhle vtip sklízel úspěch.

Pak jsem ale začal chtít od života víc. První knížku jsem si přečetl, protože jsem chtěl vědět, „jak myslí milionáři.“ Pamatuji si, jak jsem si ji koupil a rychle schoval. Aby si někdo nemyslel, že jsem nějakej divnej. Chytlo mě to!

Dnes jsou to již desítky knih o podnikání a osobním rozvoji, které mi pomáhají utvářet vlastní pohled na svět a podnikání.

Příběhy podnikatelů

Největší inspirace mi vždycky přišla studováním reálných příběhů podnikatelů. A ve finále je jedno jestli studujete současné projekty, nebo hledáte inspiraci v minulosti.

Principy jsou většinou všude stejné.

Velká kniha Fuckupů

Autor: Tomáš Studeník a Ivan Brezina

Velká kniha Fuckupů

Velkou knihu fuckupů jsem si koupil kvůli jednomu příběhu, u kterého jsem na začátku byl. Trošku mě právě překvapilo, že je prezentovaný právě jako fuckup.

Myslím, že díky správnému pohledu na chyby ostatních se můžeme učit mnohem rychleji než z různých návodů na štěstí.

Rozhodně doporučuju si tuhle audioknihu poslechnout. Jednotlivé příběhy jsou velmi inspirativní. Získáte nejenom spoustu inspirace, ale i nový pohled na svoje běžné problémy. Najednou budou takové menší.

Zásadní myšlenky:

 1. Je v pořádku některé projekty jednoduše zavřít. Říct si „je to zkušenost“ a jít dál.
 2. Kormidlo je od toho, aby se s ním točilo. Zkrátka, když váš plán nefunguje, tak jej změňte.
 3. Když mluvíš sprostě, snižuješ stres a napětí. Občas si pěkně zanadávat není od věci.

Geniální podnikatel Tomáš Baťa

Autor: Antonín Cekota

Geniální podnikatel Tomáš Baťa

Knížku Geniální podnikatel Tomáš Baťa napsal jeho blízký spolupracovník A. Cekota. Byl u budování impéria a po nešťastných událostech po válce pokračoval v práci pro Tomíka Baťu jr. v Bata Shoe v Torontu.

Knížka vyšla v 60. letech minulého století v angličtině a do Čech se pořádně dostala až letos. Stejně jako většina publikací o Baťovi je knížka až neuvěřitelně aktuální a nadčasová.

Pár myšlenek z knihy:

 • Každý vedoucí pracovník měl zápisník s trhacími papíry. Když zadával někomu úkol, napsal jej na papír, přidal datum a podepsal. Zaúkolovaný si pak ten papír přidal do svého sešitu. Geniální, dneska nevím, jakou aplikaci na delegování úkolů si stáhnout dřív. 😂
 • U Bati se jednalo rychle, ale promyšleně. Každou sobotu měli setkání vedoucí pracovníci a probírali věci, které je potřeba udělat. Rozhodnutí probrali a pak jej rychle vykonávali .
 • Jednou například rozhodli o snížení cen ve Francii. V sobotu to rozhodli a v pondělí lidi přivítali v obchodech s novou cenovou politikou. S novými letáky, cenovkami… Dnes bychom si nejdřív dělali analýzy a za měsíc bychom na rozhodnutí dost možná i zapomněli.
 • Rychlost umožňuje mnohem lépe manévrovat. Lepší věc zkusit než o ní měsíce přemýšlet.

Baťa, jeho dílo, život a myšlenky mě nikdy nepřestanou vzdělávat. 😉

Makléř

Autor: Martin Kodýdek

Makléř

Je to román. Román z prostředí obchodování na burze. Tento typ knížek mě většinou moc nebaví. Ale tahle slibovala zajímavou sondu do prostředí investování na burze a především měla velmi pěkný marketing na konci roku 2019.

A tak jsem jí dal šanci. Vypráví příběh mladého ogara z Valašska, který toho chce od života víc než jenom chodit do práce a celý den pít domácí kořalku. Je chytrý, vystuduje vysokou školu a potom se mu podaří prosadit v divokém prostředí obchodování na burze.

Prožije si různá dobrodružství s nadřízenými. Nakonec pochopí, že peníze ho neudělají šťastným, a tak se všeho vzdá a nechá vydělávání peněz těm ostatním a sám začne psát knížku. Ta knížka se jmenuje Makléř.

Myslete na velké cíle a dobře se bavte

Myslete na velké cíle a dobře se bavte

Přemýšlíte jak prodat 100 ks vašeho zboží? Tato kniha vám ukáže jak musíte přemýšlet, abyste prodali miliony kusů svých výrobků.

Dělat věci ve velkém je mnohem jednodušší a zábavnější, než se držet při zemi a budovat si své jisté podnikání. A také brutálně výnosnější.

Cesty k úspěchu

Autor: Milan Zelený

I přes všechny restarty, startupy a další online impéria novodobých internetových podnikatelů zůstává největší podnikatel všech dob Tomáš Baťa.

Tato kniha odhaluje trvalé hodnoty soustavy Baťa. Přehlížení nadčasovosti myšlenek tohoto velikána podnikání by mělo být trestné. Učme se od nejlepších – ale opravdu od těch nejlepších!

Moudrost a vtip Winstona Churchilla

Autor: Dominique Enrightová

Svět byznysu a podnikání je nepřetržitá řeka krizových situací. Tato kniha je sbírka citátů a proslovů jednoho z největších politiků světových dějin.

Jeho nadhled a vtip v těžkých situacích vás určitě v mnohém může inspirovat. Winston Churchill patří k osobnostem, od kterých bychom se měli učit.

✅ Tip: Seznam zajímavých audio knih o nejen podnikání >>
✅ Tip: Můj přehled filmů o podnikání >>

Návody na podnikání

Tyto knížky v sobě mají konkrétní příklady a návody od lidí, kteří většinou začali z nuly a něco vybudovali. Nedá se říct, že by se to dalo snadno zduplikovat, protože každý máje jiné podmínky, ale je tam velká a jasná inspirace.

Čtyřhodinový pracovní týden

Autor: Timothy Ferriss

Čtyřhodinový pracovní týden

Svého času to byl Čtyřhodinový pracovní týden podnikatelská kniha roku. Některé principy a přístupy k podnikání jsou platné i dnes. Respektive budou platné i za 10, 20 let.

Některé věci jsou ale poplatné době a dnes by už „možná“ nefungovali tak dobře.

Kniha se hodně opírá o prodej vzdělávacích produktů. Jako jsou online kurzy, e-booky, atd. Mám s tím bohaté zkušenosti a vím, že tyto strategie budou fungovat dlouhodobě.

Možná právě proto je to taková podnikatelská bible naruby. Kniha, která totálně rozbourá váš pohled na podnikání. Tolik ceněný workoholismus je ve srovnání s touto knihou naprostým šílenstvím a mrháním drahocenným časem.

Na rovinu, nesnažte se této knize vyhnout. Bude to dobrá investice, jakou uděláte.

Restart

Autor: Jason Fried a David Heinemeier Hansson

Restart

Tuto knihu nemůžete přehlížet. Stejně jako se mění vše kolem nás, mění se i svět podnikání. Není to jen návod jak s pár zaměstnanci vytvářet milionové zisky prodejem online aplikací.

Pohled autorů má mnohem větší přesah do moderního podnikatelského prostředí.

Startup za pakatel

Autor: Chris Guillebeau

Kniha prošpikovaná desítkami příběhů o drobném podnikání, které mění životy. Chris dal dohromady ucelený návod, jak rozjet vlastní podnikání za pakatel.

Všechny principy ukazuje na příbězích jemu podobných drobných podnikatelů. Jako jedna z mála knížek ukazuje i příběhy českých podnikatelů, kteří začali s nulou a během krátké doby vybudovali úspěšné podnikání.

Jak jsem vydělal svůj první milion na internetu

Autor: Ewen Chia

Ewen je známý jako „super affiliate partner“ číslo jedna. Kniha vás provede jeho říší na internetu.

Objasňuje marketingovou hantýrku a nabízí tipy a techniky, díky nimž na internetu zbohatl. Kniha ukazuje jeho strategie v přímém přenosu.

Obchod, strategie a marketing

Umění války v byznysu

Autor: Vít Vojta

Základ k této knize vznikl téměř 500 let př. n. l. a byl to soupis válečných strategií mistra Suna z čínské provincie Wu.

Jeho dílo je dnes překvapivě aktuální a Mistr Sun se stává nástrojem harvardské výuky MBA. Jeho učení funguje.

DotCom Secrets

Autor: Russell Brunson

Myslím, že je to jedna z nejlepších knížek o strategii online marketingu. Popisuje detailně marketingové postupy prodeje vzdělávacích produktů na internetu. Najdete tam konkrétní návody, přesné postupy, hromadu ukázek.

Psychologií prodeje prošpikovaná knížka, ze které praxe a zkušenosti doslova stříkají na každé stránce. Spoustu poznámek z DotCom Secrets najdete tady. V knížce najdete spoustu strategických postupů.

Nakonec ale možná podobně jako já přijdete na to, že úspěšnost marketingové strategie dělají propracované a dokonalé jednotlivé prvky, jako jsou třeba reklamy, e-maily, prodejní stránky, webináře atd.

Největší obchodník na světě

Autor: Og Mandino

10 starobylých svitků obchodní moudrosti, krásně zarámovaných příběhem o dávných obchodních karavanách, bájných tržištích, luxusních palácích a prodejcích koberců na Blízkém východě.

Tato kniha je obchodní bible. Měl by si ji přečíst každý, kdo potřebuje prodávat víc.

Efektivita práce

V podnikání je neustále co dělat a pořád je málo času. Není ale velké umění pracovat od rána do večera.

Úspěšní podnikatelé většinou velmi dobře ovládají svůj čas a dokážou věci řešit velmi efektivně

Atomové návyky

Atomové návyky jsou super. Hodně lidí si tuto knížku pochvaluje a já se k nim přidávám. Jednoduchý přístup a snaha zlepšit se každý den pouze o 1 % dělá v dlouhodobě zajímavé věci.

James přidává spoustu návodů a vychytávek jak zvládnout dodržování návyků. Tady je něco na ukázku:

 • Dívejte se na sebe pohledem druhé osoby a říkejte… Hmm, to je zajímavé, jak se ten člověk přecpává, jak pije… on kouří a zase se vykašlal na cvičení. Hm, to je zajímavé. Jak asi dopadne?
 • Musí to být jednoduché… Tohle praktikuju dlouhodobě. Když chci napsat článek, tak si vše musím připravit do předu a druhý den začít psát. Pokud bych měl začít tou přípravou, tak to odložím. Chce to zkrátka eliminovat všechny překážky. I ty zdánlivě banální a nesmyslné.
 • Z jdu návyku „musím jít běhat“ udělejte návyk –> „zavážu si boty na běhání.“ Zjednodušte to na maximum.

Je toho tam spoustu a je to opravdu hezká a inspirativní knížka. Určitě doporučuju k poslechu, nebo přečtení.

Metoda Bullet Journal

Autor: Ryder Carroll

metoda bullet journal

Než jsem se pustil do čtení Metoda Bullet Journal jsem si myslel, že mám dobrý systém efektivity práce. Moje metoda evidence úkolů, delegování a hlídání dalších prací mi maximálně vyhovovala a přinášela mi dobrý pocit. Ale byl to totální gamechanger

No a pak jsem si přečetl tuto knížku. Způsobila mi doslova revoluci v plánování a efektivitě práce. Téměř okamžitě jsem přešel na tento systém Bullet Journal. Za první rok jsem popsal pět zápisníků.

To nejdůležitější, co mi tento systém umožňuje:

 1. Zapisovat si úplně všechno. Myšlenky, nápady, brainstorming, plány atd. Především je to logicky uspořádané a kdykoli se k tomu můžu vrátit. Dřív jsem tyto „nápady“ zapisoval různě do poznámek a pak je nikdy nenašel.
 2. Plánování měsíce dopředu. Každý projekt si většinou rozdělím do několika měsíců a díky metodě Bullet Journal si vše naplánuju a zapíšu. Zbavím se stresu, že vše musím udělat hned. A mám přehled, jak se bude projekt posouvat dopředu.
 3. Týdenní a denní přehledy. Podobně jako s plánováním měsíců je to i s plánováním jednotlivých dnů a týdnů. A nejlepší na tom je, že když něco nezvládnete udělat, úkol si jednoduše přepíšete nebo škrtnete.

Právě přepisování nebo škrtání úkolů je jedna z velkých výhod tohoto systému. Podobnou aktivitu sice můžete dělat i v různých online aplikacích na efektivitu práce, ale psaní rukou má zvláštní uklidňující kouzlo a mozek se nad úkolem vždy opravdu zamyslí. Nad klikem v apce se moc zamýšlet nemusí.

Konec prokrastinace

Autor: Petr Ludwig

konec prokrastinace

Není to poprvé, co jsem ji četl. Spíš by si zasloužila být mezi top výběrem. Letos jsem se k ní vrátil po pár letech. Je to stále aktuální, i když některé věci dnes už možná řeším jinak. A možná i efektivněji.

Knížka nabízí celkem osm praktických technik jak bojovat s prokrastinací (chorobným odkládáním úkolů). Vše je většinou podloženo vědeckými studiemi a příklady.

Osobní rozvoj

Pokud chcete vybudovat velký podnik, tak nejdřív vybudujete sebe. Něco v tomhle duchu prohlásil Tomáš Baťa. V jeho době se tomu možná ještě neříkalo „osobní rozvoj“, ale pravdu měl velkou.

Bez rozvoje osobnosti to v podnikání dost dobře nejde.

Důmyslné umění mít všechno u pr**le

Autor: Mark Manson

Knížka, která svým názvem velmi agresivně útočí na čtenáře. Myslím, že titulek je asi tak 10× lepší než samotný obsah knížky. Marketing a zaujetí čtenáře tady bylo odvedeno dokonale.

Je to čtivé a svižné, ale nic zásadního a objevného jsem v knize nenašel. Celé je to o tom, že není důležité, co se nám děje, ale jak se na to díváme a jak s tím dokážeme naložit.

 • Dějí se vám nepříjemné věci. Můžete z toho být měsíc v pr**li, nebo se na to vy**at a užít si zkušenost. Nepříjemné věci se vám totiž budou dít celý život.
 • Váháte nad něčím a říkáte si: co tomu, do pr**le, řeknou ostatní? Sr*t na to. Ať uděláte cokoli. Vždy se to někomu bude líbit a někdo vás za to bude nenávidět. Vy ale můžete klidně měsíc váhat, nebo to prostě udělat.
 • Myslím, že hlavní myšlenka je… Věci tolik neřešit! 😉

Pravidlo 5 vteřin

Autor: Mel Robbins

Tahle knížka si získala mé srdce, když jsem se dozvěděl, že autorce bylo 41, když se ocitla se spoustou problémů týkajících se peněz, práce i manželství. Každé ráno se probouzela ustrašená.

Konečně knížka, kterou nenapsal někdo mladý a bohatý už do 30. 😂

Zkrátka je to o tom, jak věci neodkládat, ale dělat. Když nad něčím váháte, tak si řekněte 5, 4, 3, 2, 1 a pusťte se do akce!

Tohle se mi hodně líbilo. Když se v nějaké situaci necítíte dobře, často právě jenom proto, že si vytváříte negativní obrazy, jak to dopadne, řekněte si: Jak chci na tuhle situaci vzpomínat?

Nejbohatší muž v Babyloně

Autor: George S. Clason

Nejbohatší muž v Babyloně

Prosté a přitom fascinující příběhy vás usměrní na správnou cestu vedoucí k prosperitě a ke spokojenosti.

V každém příběhu obsažené pravidlo „odkládej desetinu svého příjmu stranou“ by se mělo učit na všech školách.

Jak myslí milionáři

Autor: T. Harv Eker

Všechno je jednou poprvé. Tato kniha byla první, kterou jsem o podnikání a osobním rozvoji přečetl.

Tenkrát jsem si neuvěřitelně oddychl – protože moje okolí mi napovídalo, že mé myšlení (vše je možné, co si dám do hlavy, toho dosáhnu atd.) není normální. Kniha ukázala, že jsem úplně v pořádku a všichni ostatní jsou šílenci nebo aspoň letadla…

Jednu myšlenku z této knihy nikdy nezapomenu.

„Pokud se ti nedaří tak, jak bys chtěl, tak je tu něco, co nevíš.“ 

✅ Tip: Seznam zajímavých audio knih o nejen podnikání >>
✅ Tip: Můj přehled filmů o podnikání >>

Miluji knihy.

Jaké inspirují vás? Která byla první, co vám zanechala stopu na srdci? 😉

Napište svůj tip do komentářů.

Picture of Dušan Souček

Dušan Souček

Affiliate manažer a affilák v jednom. Spravuji affiliate programy e-shopům a online službám a stavím vlastní obsahové affiliate weby. Zajímají mě dlouhodobé a tak trošku "pasivní" způsoby vydělávání peněz online.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *