Obsah článku

8 + 10 tipů na facebook-marketing bez rozpočtu na reklamu

Obsah článku

Levná řešení jsou super, ale ještě lepší jsou ta, která jsou zdarma!

Pokud jde o facebook-marketing, platí to dvojnásob.

Vím moc dobře, jak je na začátku každého podnikání hluboko do kapsy, ale marketing prostě musíme dělat za každé situace.

Tady je 8 marketingových tipů, co dělat, jeden tip, co nedělat, a několik drobných modrých fofr tipů, které jsou efektivní a přitom nestojí ani korunu, když nepočítáte svůj čas.

Článek je již staršího data, ale je v něm spousta stále aktuálních informací.

1. Hezké obrázky jsou základ

Na internetu lze najít spoustu skvělých nástrojů, ve kterých si zdarma vytvoříte obrázek dle svého gusta. Jednou z nejlepších možností je Canva, která je přímo stvořená pro tvorbu různých obrázků na sociální sítě. Můžete si vybrat z mnoha přednastavených šablon (hlavní fotka na fanpage, obrázkový příspěvek atd.). Nemusíte tak přemýšlet nad tím, jak mají být obrázky veliký. Šablony lze libovolně editovat a vybrat si můžete i z opravdu profesionálních kousků, které jsou buď zdarma, nebo za pakatel.

https://www.canva.com/

💡 Tip: Aktuální recenze nejpoužívanějších aplikací pro online marketing.

2. Budování publika

Přesuňte své fanoušky z Facebooku do e-mailové databáze a z e-mailové databáze zase zpět na Facebook. Postujte různé magnety za e-mailový kontakt a posílejte e-mailové zprávy, ve kterých odkazujete na svoje stránky na sociálních sítích. A takhle pořád dokolečka. Tyto dva kanály (sociální sítě a e-mail marketing) jsou nejsilnější marketingový nástroje, a když je používáte společně, jejich účinek se ještě násobí.

Jeden z mých automatických e-mailů (chodí jenom pár dní po tom, co se lidé přihlásí do mé databáze).

Marketing na Facebooku budování publika

Mimochodem – víte, jestli prodává víc Facebook, nebo e-mail marketing? Samostatná studie ZDE

3. Nejlepší je virální obsah zdarma

Jen prosím pěkně počítejte s tím, že je to virální obsah. Šíří se a šíří – to je jeho hlavní smysl. Šíří není to samé, jako „prodává“. 😉 Ale samozřejmě se mnohem lépe prodává, když je vaše značka pořádně vidět. Když se šíří a šíří…

Chcete zvýšit dosah, tedy viralitu? Pokládejte fanouškům otázky, dělejte ankety. Ptejte se, jestli je lepší fotbalista Ronaldo nebo Messi. Jestli mám napsat článek o Facebooku nebo affiliate. 🙂 Prostě se ptejte, pokládejte jednoduché otázky, na které se dá jednoduše a rychle odpovědět. Facebook je sociální sít a monolog vedený stylem… „sem klikni, tohle kup, tohle sdílej“ tam nikdy nebude fungovat. Nebojte se zeptat fanoušků na jejich názor a spokojenost se službou, rozvíjejte konverzaci. Nejlépe další otevřenou otázkou. Musí to být kecací… 🙂

4. Publikujte oblíbené příspěvky

Publikujte příspěvky, které silně rezonují s vaším publikem. Jaké příspěvky mají vaši fanoušci nejraději? No, zjistíte to ve statistikách vaší fanpage, ale upřímně řečeno… To prostě vidíte! Jste podnikatelé, tak víte, co vaši zákazníci řeší, co je zajímá a o čem si chtějí povídat. Pokud to nevíte, tak je něco špatně! Důležité je říct, že takový obsah se nemusíte bát publikovat několikrát.

„Miláčku, miluju tě“ se dá říct 1000 a jedním způsobem. Příspěvek o tom, jak dělat affiliate marketing, se dá také říct 1000 a jedním způsobem. Je to podobné… 😀

Ale ano, můžete se podívat do statistik a zjistit, který příspěvek z těch 1000 způsobů jak říct „miláčku, miluju tě“ je nejefektivnější a má největší viralitu.

marketing na facebooku statistiky

5. Sdílejte obrázky s citáty

Čím více motivačních hlášek na sociálních sítích sdílíš, tím větší ho*no máš. Prý se to říká, já to jenom slyšel. 🙂 

Ale nikdo zároveň nemůže popřít, že tyhle citáty prostě fungujou. Lajkujeme je, sdílíme. Je to jeden z nejlepších virálních obsahů, který lidstvo kdy vymyslelo. Vždyť s citáty se prodávají celé knížky, jsou jich plné blogy, knihovny atd.

Já jsem s tím strašně dlouho bojoval. Protože motivační citáty nejsou zrovna můj šálek kávy. Mám je rád, ale sdílet je do světa se mi úplně nechce. Mám to trošku jako v té první větě. Ale vyřešil jsem to po svém a právě tvořím sérii grafických „citátů“ s krycím hashtagem #hlaskyzebooku.

Hlášky z ebooků

6. Co dávat na Facebook

Buzzsumo je mocný nástroj na facebook-marketing. Studna nápadů, kam si jednoduše můžete dojít pro inspiraci na obsah, který zrovna táhne. Jednoduše tam zadáte klíčové slovo na obsah, který vás zajímá, a Buzzsumo vám vyjede články, které jsou zrovna nejoblíbenější na několika sociálních sítích.

marketing na facebooku buzzsumo

Tomu se říká Google zkřížený s Facebookem, Linkedinem, Twitterem a vůbec vším sociálním dohromady. 🙂

http://buzzsumo.com/

💡 Tip: Detailní přehled všech nástrojů a aplikací nejen na facebook-marketing, které používám ve svém online podnikání, najdete tady >>

7. Jen pro vaše lajky

Nabídněte exkluzivní nabídky a akce jen pro vaše fanoušky. Třeba udělejte něco, co bude k dispozici pouze po zadání kódu, který sdílíte jenom na Facebooku. Dejte tomu pomocí Canvy peckovou grafiku. Šplhnete si u svých fanoušků a vytvoříte potřebu vás sledovat. Co když to „něco super“ budete sdílet znova?

8. Buďte důslední

Poslední (a možná také nejdůležitější) tip je důslednost a pravidelné publikování. Nebuďte jako ten otravný strýček, který se ukáže pouze tehdy, když něco potřebuje. Sdílejte příspěvky v pravidelných intervalech a zodpovědně odpovídejte na dotazy a komentáře. To je způsob, jak si u fanoušků vybudovat důvěru a jak z fanoušků udělat zákazníky.

Napříč několika projekty se mi stává, že dlouho se nic neděje. Sdílíte jak praštění, nic… měsíc pryč a pořád nic. Tři měsíce a zase ho*… Výdrž v pravidelném sdílení a přispívání na všechny sociální sítě je asi nejdůležitější. Jeden příspěvek, byť by byl sebelepší, opravdu nic nezmůže!

Co nedělat!

Nesdílejte na firemním profilu kočičky ani „vtipná“ videa, prostě nic, co nijak nesouvisí s vaším byznysem. V rámci zachování zdravého rozumu a inteligence národa to opravdu nedělejte. Já vás o to opravdu upřímně prosím a vaši zákazníci na to ale opravdu nejsou zvědaví. Fakt NE!!! Tohle opravdu není facebook-marketing.

Marketing je vtipné video i kočička, ale jenom když za tím je něco, co vaše značka představuje. Pokud je za tím jenom snaha o „viralitu“, je to prostě blbě!

A teď dalších 10 fofr tipů na facebook-marketing

1) Používejte hashtagy. Jejich čas ještě přijde, Facebook dřív nebo později spustí vlastní vyhledávač a něco mi říká, že hashtagy v něm sehrají svoji roli.

2) Komentujte a lajkujte cizí příspěvky. Jejich autoři budou mít radost, oplatí vám to a vy budete vidět. Navíc, když přidáte příspěvek k věci, vaše značka „experta“ roste – mimochodem takto jsem začínal. Nedělejte to ale příliš okatě a nedávejte „vysmáté“ příspěvky jménem stránky, jak občas někde vidím. To je spam!

3) Používejte osobní profil – má mnohem větší dosah než fanpage. Ve svém byznys plánu mám jasně naplánováno, kolik nových přátel budu mít každý měsíc. Že to není osobní, přátelské, milé a je to „fuj“? Toto je článek o marketingu na Facebooku. Když se budu chtít dobře pobavit s přáteli, půjdu na pivo, a ne na Facebook.

A že se nesmí osobní profil používat komerčně? Logicky, když si na svůj osobní profil pošlu článek, který jsem napsal, tak co jsem udělal špatného? Když na svůj osobní profil budu rvát jednu nemovitost na prodej za druhou, budu jak trotl, který sedí v hospodě s nápisem na čele „chcete mě“. Celkem chápu, že se to Facebooku nelíbí a zakazuje to! Nic osobního proti realitním makléřům nemám, jen mě to tak napadlo… 😀

4) Používejte facebookové komentáře u článků. Na odpověď je totiž každý upozorněn malým červeným +1 na Facebooku. A kdo se nepodívá, co se o něm kde říká? 🙂

5) Používejte skupiny. Jejich síla je také v notifikaci, která chodí většině (pokud si to nevypnou) členů skupiny. Založte vlastní a komunikujte s členy, je to něco jako databáze kontaktů. Tady je moje skupina o affiliate marketingu, kterou mám už několik let.

6) Sdílejte příspěvky do velkých inzertních skupin. Je to něco jako hromadný mailing na nevyžádanou databázi, ale statistiky jsou neúprosné. Občas se někdo chytne. Dělal jsem test a podobné sdílení mi přinášelo kontakty do databáze v ceně 5 Kč/kontakt (mzdové náklady na člověka, který to sdílel). Je to na hraně, možná už za hranou spamování, ale budiž.

Já sám čas od času nasdílím svůj článek do těchto skupin, ale rozhodně to neposílám 5× denně všude, kde to jen jde!

7) Používejte chat. Nebojte se své obchodní partnery oslovit napřímo na Facebooku. Ve svém komunikačním plánu na oslovovaní nových partnerů mám tři úrovně – Facebook, e-mail, telefon. Facebook není náhodou na prvním místě. Je to velmi efektivní.

8) Začněte dělat videa na Facebooku. Facebook je jako YouTube před 10 lety (doufám, že existoval). Je na začátku a jeho videopříspěvky ještě ukážou svoji sílu.

9) Používejte „životní události“ nebo „významné události – milníky“. Jsou to vlastně skoro běžné příspěvky, ale jejich dosah je mnohem větší a dají se dobře dohledat.

10) Začněte dělat živá vysílání na Facebooku. Je to jeden z nejlepších způsobů jak přitáhnout pozornost a odkomunikovat svoje sdělení. Také se tímto způsobem dají skvěle promovat a prodávat vaše služby. Tady je návod na to, jak využít živé vysílání na Facebooku při affiliate propagaci.

FAQ (nejčastější dotazy)

Jaké výsledky může přinést marketing na Facebooku zdarma?

Všechno záleží na síle vaší komunity (fanpage a skupiny). Pokud s nimi dlouhodobě komunikujete, pomáháte jim, tak pak od vás budou i nakupovat.

Co přidávat na Facebook?

Přidávejte obsah, který lidi baví číst. Můžou se pod ním například pochlubit nebo ukázat, že tomu rozumí. Ego je mocný virální pomocník.

Dá se prodávat pomocí příspěvků na fanpage?

Dá, ale mnohem lepší je propagovat svoje magnety zdarma a prodej nechat na mnohem silnějších marketingových kanálech, například na e-mail marketingu.

Kde začít, když nemám ani 1 Kč?

Začněte budovat fanpage a skupinu. Přidávejte do ní své potenciální zákazníky a ptejte se s čím jim můžete pomoct. Je to nejrychlejší způsob, jak vybudovat důvěru a později prodávat.

Picture of Dušan Souček

Dušan Souček

Affiliate manažer a affilák v jednom. Spravuji affiliate programy e-shopům a online službám a stavím vlastní obsahové affiliate weby. Zajímají mě dlouhodobé a tak trošku "pasivní" způsoby vydělávání peněz online.

Doporučujeme:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *