Případová studie Z nuly na 1.071.799 Kč znovu v prodeji.

Přesný postup, jak jsme za 14 dní získali 239 prodejů. Při investici do reklamy 21 497 Kč

Špionáž Facebookové mafie

Dej mi lajk, nebo nechám promluvit své ostře nabité vařečky a měchačky. Tento článek bude o tom jak soutěže na Facebooku ovládla Facebook mafie. Nejdřív mi dovolte malý úvod o soutěžích a proč se pořádají. A pak již vtrhneme přímo do mafiánského sídla.

S Facebookem se vyrojilo spoustu nových odborníků na facebook marketing. Často tvrdí, že smyslem celého FB marketingu je fanoušky bavit, mít jich co nejvíce a aby byli akční (lajkovali, komentovali, sdíleli, atd..) Viralita FB marketingu má obrovský potenciál. Ale smyslem každého marketingu by mělo být především ve finále prodat Vaši službu. To se trošku u FB marketingových strategií vytratilo.

Jeden způsob jak získávat nové fanoušky a viralitu stránky jsou různé soutěže na Facebooku. Funguje to tak, že uspořádáte soutěž o hodnotnou cenu (aby to bylo atraktivní pro publikum). Vstup podmíníte zalajkováním stránky a výhru dostane ten, kdo splní nějakou podmínku (přidá fotku, komentář, atd). A abyste získali tu potřebnou viralitu, tak vítěz bude ten kdo bude mít u příspěvku nejvíce lajků.

Soutěže na Facebooku jsou geniální nápad?

Jednoduché a na první pohled se zdá, že to bude perfektně fungovat. Ono to je geniální, bohužel právě tyto soutěže na Facebooku kompletně ovládá facebooková mafie. Tajná organizace, která je převážně tvořena ženami na mateřské dovolené. Tato organizace nedělá nic jiného než, že sleduje neustále nové a nové soutěže na Facebooku a vyhrává. Výhry pak následně prodává na aukčních servrech a tím zvyšuje majetek této mafiánské rodiny. 🙂

facebookova_mafie1

Jak to funguje? Mafiánka se přihlásí do soutěže a začne mezi ostatními šířit informaci, že soutěží a žádat o lajky (mafiánsky se to řekne „líbíky“). Jak ukazuje obrázek, je to velmi organizované. Každý nový líbík je zaevidován komentářem a většinou je potřeba oplatit v duchu fair play novým líbíkem do jiné soutěže.

Toto se děje dennodenně, nebo každou hodinu – podle toho jaké jsou pravidla soutěže. Je to úplně jedno kdy (ve 3:00 ráno – líbíky nikdy nespí). Je to velmi disciplinovaná mafiánská skupina.

facebookova_mafie2

O výhře je rozhodnuto již na začátku soutěže a mafiánky si nelezou vzájemně do „svých“ soutěží (každá má ten svůj rajón) A běda tomu, kdo tento mafiánský zákon poruší – stihne ho tvrdé mučení ponižujícími facebookovými komentáři na nejrůznější intelektuální úrovni. Zatím se mi nepodařilo vypátrat, jaký kmotr určuje kdo bude kde soutěžit a kdo vyhraje. Nebo zda se o výhry dělí a kmotrům odvádí desátek. V tom nemám úplně jasno. Budu v pátrání pokračovat.

Snad mě nějaká mafiánka nesejme upilovaným kuchyňským mixérem. 🙂

Také je velmi pěkné jak snadno dochází k rozšiřování mafie. Stačí si založit několik desítek falešných účtů (to aby líbíky více přibývaly), všechny spolu spřátelit. Spřátelit se i s falešnými účty ostatních mafiánek. Vzniká tak velká a silná organizace. S falešnými účty k nerozeznání od těch pravých.

Mafie na Facebooku má i vlastní workshopy a offline porady. To když je hlavní výhra třeba wellnes pobyt pro 10 lidí. To se pak všechny mafiánky spolu sejdou, užijí si zasloužený relax a vybudují ještě pevnější pouto mezi celou mafiánskou rodinou.

Jsou soutěže na Facebooku problém?

Je a není. Je to obrovská skupina, díky které se podvědomí o vaší soutěži velmi rychle rozšíří po facebooku. O to většinou v soutěži jde. Chcete přeci být vidět. Bohužel se ale rozšíří hlavně mezi mafiánky a jejich falešné účty (mezi normální publikum také, ale málo). Takže o nějaké smysluplné reklamě se moc mluvit nedá.

MAFIÁNI NEJSOU ZÁKAZNÍCI. MAFIÁNI NENAKUPUJÍ – MAFIÁNI BEROU!!!

Do soutěže se samozřejmě přihlásí i lidé, které vaše služba a výhra upřímně zajímá. Bohužel jejich příspěvky jsou převálcovány klikařskou mašinérií FB mafiánek. A vaši potenciální zákazníci tak ztrácejí zájem a bohužel i důvěru. A to už problém je!

Svým způsobem mafiánky obdivuji. Je to důkaz, že jsme národ podnikavců a najdeme způsob jak vydělat téměř na všem. A věřím, že někteří kmotři mají z vyhrávání FB soutěží docela pěkný příjem. Myslíte, že marketingové agentury, které podnikatele přemlouvají k pořádání soutěží dostávají také svůj podíl? 

Facebooková mafie tak postavila smysl pořádání soutěží úplně na hlavu. Většinou se během soutěže stane přesně to co očekáváte. Budete mít klidně i tisíce nových fanoušků a viralita velmi stoupne, ale po soutěži se vše uklidní a žádná mafiánka ani falešný účet si na Vás už nikdy nevzpomene. Pokud se nerozhodnete zvýšit jejich blaho další soutěží, protože to nějak nedopadlo… A vaše tržby? Ty budou tam kde byli před soutěží. Kde jinde by měli být po takovém nesmyslu?

Soutěže na Facebooku ovládá Facebooková mafie

A ještě jednu věc Vám povím. FB mafie má i špičkové IT a právní oddělení. Na líbíkování nebo registrace nasazují různé roboty a udělátka a když se na ně ohradíte a pohrozíte dostanete velmi sofistikovanou odpověď na špičkové právní úrovni. Vím to, nejednou jsem s mafiánkami bojoval při pořádání vlastních soutěží. Mafiánky jsou tvrdí hoši! 

Dělejte soutěže na Facebooku – je to skvělý způsob jak vzbudit zájem. Ale buďte kreativní a nepodmiňujte získání hlavní výhry pouze počtem lajků – líbíků – kliků – bodíků. To Vám nic nepřinese.

Mějte se krásně, určitě se ozvu když zjistím nějaké novinky z mé špionážní mise. Beru si vidličku a nůž a vrhám se do boje s mafií. Za čest a smysluplnost podnikání.

Huááá – mafiánky bojte se!! 

Ps: nenechte mě v tom samotného a lajkujte, sdílejte, komentujte (dávejte ty líbíky 😉 ) Ať se pravdu dozví co nejvíce poctivých podnikatelů. A nenechají se balamutit přeborníky na FB marketing.

Pokud nechcete ztrácet čas soutěžením a chcete na Facebooku opravdu vydělávat? Poctivě, smysluplně, s podnikatelským přístupem a hlavně strategicky zkuste můj online kurz o marketingových strategiích na internetu.

Komentáře
 1. Dušane, moc zajímavý článek. To jsou teda věci! Vůbec jsem netušila, že to tak funguje. No, zatím do tajů FB pronikám, takže budu moc ráda za další zajímavé příspěvky :-)Jana

  • Dušan Souček napsal:

   Jani, děkuji za příspěvek. Přeji, ať do tajů FB pronikneš co nejdříve. Facebook je skvělá páka na celý online marketing, pokud jej neděláme pro mafiánky, ale pro zákazníky.. 😉

 2. Daniela Nová napsal:

  Jen upresnim, ze tzv. „soutěživky“ si navzajem do soutezi lezou, protoze kazdej chce vyhrat a nejlip vsechno. Svoje vyhry pak jeste ukazuji ve svych albech na svych profilech. Jsou schopne zapojit fb ucty cele rodiny a menit tak s ostatnimi vice hlasu najednou. Spousta z nich ma i fake ucty. Meni hlasy i na zahranicnich serverech, treba s cinskymi stejne postizenymi obcany nebo Turky. Prijde mi takove chovani uz jako zavislost. Nekteri soutezi i nekolik let v kuse. Pri predstave kolik hodin denne prosedi u pc aby sehnaly dostatecny pocet hlasu, by si za tu dobu, kdyby sly do prace, mely mnohem vic. Mesic soutezi o blbost za 1000-2000 , a kdyby si to propocetly, tak musej zjistit, ze za praci by mely mnohem vic nez kdyz drepej u pc 🙂

  • Dušan Souček napsal:

   Dobrý den Danielo, děkuji za komentář a upřesnění. On ten článek zobrazuje tak 10% z celého tématu a já chtěl hlavně ukázat tu strašnou nesmyslnost jak „mafiánek“ tak ale i podnikatelů, kteří pořád dělají nové a nové soutěže. Určitě s Vámi souhlasím, závislost je tady na místě. Je to moc smutné. Čas je to nejcennější co máme a jsou mnohem lepší možnosti jak jej trávit, než honěním líbíků po celém světě. 🙂 Ať se Vám daří, Dušan

 3. Martina napsal:

  Tento článek je totálně mimo, kdyby jste se v tom pohyboval, tak takovou ptákovinu ( omlouvám se ) nikdy nenapíšete 😀 nejsme žádné mafiánky, pouze se snažíme pro rodinu něco vyhrát a tím si trošku přilepšít a do soutěží si lezeme. Je fakt že se někdy domluvíme a nebo když tam vidíme jinou, jak říkáte mafiánku tak tam nelezeme když je jedna výhra ale když je jich tam více, tak tam nalezeme všechny a pomáháme si navzájem. Ano, používáme i tzv. rodinné účty a hlasujeme si navzájem a pomáháme jedna druhé a co je na tom jako špatného? A jak píšete že nás pak firmy nezajímají je další ptákovina, schválně mrkněte po FB po zdech a uvidíte že 95 procent komentářů atd psali právě tyto soutěžící a věřte že i my jsme zákazníky různých firem, a často když něco vyhrajeme a jsme s produktem – výhrou spokojení, kupujeme to dál a často jsou soutěže typu vyfotte se s jejich výrobky tak mají z nás i kšefty protože často to kupujeme aby jsme se mohli těchto soutěží zůčastnit a to jak píšete že se výhry prodávají je další ptákovina. Ano, najdou se tací co nakonec výhru prodají ale to je tak 1 procento z výher a určitě nikdo kdo z mafiánek soutěží nezamýšlí výhru prodat. Každá soutěžíme z 99 procent jen o to, co chceme a pokud to nechceme, doporučíme jiné mafiánce že tam má soutěž jestli chce hrát a pošleme odkazy. Já osobně když vyhraji co nevyužiji, daruji rodině, ještě jsem za ty roky co soutěžím neprodala jedinou výhru!!! No a často když někde na ty líbíky, momochodem mafiánky tomu líbíky neříkají, to nechápu kde jste to slovo vzal, píšeme si klasicky o hlasy a ne líbíky tak často pak u těch firem i nadále nakupujeme. Už jsem několikrát díky firmě co pořádala soutěž narazila na něco, co nadále kupuji. No a na závěr vám jen povím, pokud nebudete soutěžit a měnit xx hlasů za xx hlasů tak se mezi mafiánky nikdy nedostanete haha ale klidně si to vyzkoušejte a zjistíte, že tento článek je totálně z cesty a nesmyslný pro ty, co to znají, možná tak zaujmete někoho, kdo o tom vůbec nic neví ale kdo aspon jednou někde soutěžil, tak mu tento článek přijde směšný. A soutěže tohoto tipu budou stále, protože jim přivedeme hladu přátel a o to firmám přeci jde. A žádné právní oddělení 😀 nepotřebujeme, jsme chytré ženy a máme rozum narozdíl zde od někoho 😀 a co nevíme, to si jednoduše zjistíme 😀 a ano i čteme podrobný dlouhý pravidla soutěží, ale věřte že to máme pročteno max za 2 minuty a neunikne nám jediné slovo, protože už ty pravidla známe nazpamět, tak jen mrkneme mezi řádky jestli tam není něco nového a hlavně nás zajímá do kdy soutěž trvá, kdy končí a podmínka účasti, jaké foto nebo co nahrát za příspěvek… a jak píšete že potencionální zákazníci ztrácí důvěru je taky blbost, pouze jsou naštvaní že na nás nemají a závidí ale tyto možnosti má naprosto každý a i my snad někdy začínali soutěžit a přišli sem s 1 profilem a nic neuměli, takže kdo chce, at se přidá, rádi mu ty hlasy dáme. Jen možná ze začátku když někoho neznáme vyžadujeme hlas za hlas, s těma co se známe si prostě odklikneme všechno i když ta druhá zrovna nesoutěží. Pokud máte nějaké další otázky, ráda zodpovím, ptejte se, nejsme žádná mafie ale jen obyčejné ženy co si chceme přilepšit výhrou!!!!!!!!

  • Dušan Souček napsal:

   Dobré ránko, protože jsem v noci spal, nemohl jsem komentář schválit. 🙂 Martino, moc děkuji za Váš příspěvek. Jsem rád i za tento mafiánsky nemafiánský pohled na problematiku. 😉 Ať se Vám daří, mějte se pěkně.

   Dušan

   • Standa P. napsal:

    Je to už starší článek, ale skvělá informace, díky! Ta paní, co nám tady popsala ze zákulisí jak to funguje si neuvědomila, že tady nejde o nějaké soutěžení. Mě to tedy neinspirovalo, abych trávil čas stejným způsobem, opravdu ne, vydělávám jinak :-). My jsme podnikatelé, kteří ty soutěže chtějí pořádat a pořádají. Takže teď víme, že to máme brát hodně s rezervou, dát trošku menší ceny a dát více prostoru kreativitě uživatelů, aby to nenahrávalo těm, kteří si tím jen přilepšují a neváhají používat ty falešné účty, které jsou nám pro budoucí marketingovou komunikaci na nic. Defakto nám tím snižují dosah naší FB komunikace, která ale stojí peníze atd. Udivuje mě, jak je ta paní hrdá na to co dělá, když je to podvod na podvod a ještě způsobuje někomu škodu. Kdyby o něco opravdu šlo, právníci by si na tom zgustli. Mějte se fajn

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.